Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl

al. 29 Listopada 54, 31-425 Kraków kontakt@pfpw.pl +48 728 491 864

Postulaty polskich winiarzy

INAUGURACJA PFPW
Warszawa, 13 kwietnia 2016

Polska Federacja Producentów Wina to nowa, prężna i zdeterminowana do działania organizacja zrzeszająca profesjonalnych producentów wina gronowego w Polsce. Naszym nadrzędnym celem jest konsolidacja środowiska winiarskiego wokół wspólnych celów i interesów branżowych.

W dniu naszej inauguracji przekazujemy na ręce Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi postulaty polskich producentów win gronowych. Wskazane w nich kierunki działań legislacyjnych wynikają z silnie odczuwanej potrzeby dostosowania sytuacji prawnej polskiego winiarza do przepisów Unii Europejskiej i wyrównanie jego szans na konkurencyjnym rynku europejskim. Naszym prawodawcom podpowiadamy wykorzystanie sprawdzonych rozwiązań stosowanych w krajach tradycyjnie winiarskich, gdzie branża producentów win jest liczącym się źródłem miejsc pracy.

Zgłaszane postulaty mają na celu zwiększenie opłacalności produkcji i skrócenie czasu zwrotu z inwestycji, co przełoży się na większe zainteresowanie uprawą winorośli w naszym kraju. Uprawa winorośli stanowi szansę na aktywizację małych gospodarstw rolnych oraz umożliwia wykorzystanie ziem o niskich klasach bonitacyjnych. Winorośl, jako roślina o małych wymaganiach glebowych, może być uprawiana praktycznie na każdej (nie podmokłej) glebie. Nadto jej uprawa otwiera perspektywy dla zagospodarowania terenów, na których uprawa, tradycyjnych dla polskiego rolnictwa roślin, jest trudna lub wręcz niemożliwa np. strome zbocza.

W swoim działaniu, na rzecz odradzającej się branży winiarskiej w Polsce, Federacja deklaruje dbałość o ustawiczne podnoszenie kwalifikacji polskich winiarzy oraz ciągłe doskonalenie procesów wytwórczych i jakości produkowanych win.

POSTULATY
Polskiej Federacji Producentów Wina

1. Uproszczenie sposobu umieszczania znaków akcyzowych na opakowaniach jednostkowych wyrobów winiarskich.
2. Ustanowienie jednego pozwolenia na sprzedaż alkoholu, wydawanego producentowi wina gronowego, bez rozróżnienia na rodzaj handlu (detaliczny czy hurtowy).
3. Uproszczenie procedury uzyskiwania uprawnień do sprzedaży wina podczas imprez (targów, festynów, jarmarków itp.). W miejsce aktualnie wymaganego zezwolenia jednorazowego na sprzedaż alkoholu uzyskiwanego w urzędzie miasta/gminy, należy wprowadzić rozwiązanie, w którym do prowadzenia sprzedaży wina podczas imprez upoważnia łączne posiadanie trzech dokumentów:
– zezwolenie stałe na sprzedaż alkoholu,
– zgoda organizatora imprezy oraz
– dowód dokonania stosownej opłaty na rzecz urzędu miasta/gminy, na terenie którego impreza się odbywa.
4. Obniżenie stawki podatku VAT dla win gronowych do 8%.
5. Ustanowienie zerowej stawki podatku akcyzowego dla win gronowych.

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *